
Perhetuttuni, 93-vuotias sotaveteraani, ei tykkää uuden televisionsa kaukosäätimestä. Penkkiurheilua aktiivisesti harrastavan eläkeläisen televisio on nykyaikainen 4K Ultra HD (toistaa teräviä ja yksityiskohtaisia kuvia), mutta sen kaukosäädin ei tunnu hyvältä kädessä ja sitä on vaikea käyttää. Jokapäiväiseen käyttöön tarkoitettujen kuluttajatuotteiden muotoilu ei saisi mennä metsään.
Vaikka televisiota ohjataan kohta puhelimella, nykyiset kaukosäätimet ovat jääneet lapsipuolen asemaan. Tuotesuunnittelu vaikuttaa pyörivän vain itse toosan ympärillä.

OLED-televisioissa kuvanlaatu on nostettu seuraavalle tasolle. Energiaa vähemmän kuluttava OLED (Organic Light Emitting Diode) tuo kotikatsomoihin ja puhelimien näyttöihin elokuvan tasoisen kuvanlaadun, koska siinä musta on oikeasti mustaa eikä harmahtavaa. Pikimustaa.

Televisioissa ja uusimmissa puhelinmalleissa käytössä oleva OLED antaa mahdollisuuden myös huippumuotoiluun joustavuutensa ja taipuisuuden takia. Näyttö voidaan suunnitella vaikka tolpan ympärille. Mielenkiintoista nähdä, mitä kaikkea insinöörit tulevat saamaan aikaan.

Kirjoittaja odottaa kovasti päivää, jolloin televisioihin tulee ääniohjaus.
Pia, oivaltava ja hyvä kirjoitus! Toivottavasti kauko-ohjaus ottaisi OLEDin myötä harppauksen seuraavalle tasolle 😉 OLEDia odotetaan kovasti myös valaistusalalle, taipuisuutensa ansiosta siitä voisi valmistaa vaikka valaisevia tapetteja!!
TykkääLiked by 1 henkilö